Knygos naujiems tėvams

Kažkada viena protinga draugė yra sakiusi, kad vaiko auginimas – geriausias įmanomas asmenybės ugdymo seminaras, kokį galima sugalvoti. Tada aš pati vos ką tik buvau tapusi mama ir tai skambėjo net kiek romantiškai – ak, koks naujas mokymosi laikas manęs laukia. (Jei tai būtų kinas, dabar už kadro skambėtų toks piktdžiugiškas galingas juokas) Esu įsitikininusi, kad pasaulis pažįstamas ne tik per intelektą – ypač santykių sfera, ir sutinku su psichiatro D. Winikotto žodžiais, kad per daug informacijos mamoms gali būti žalinga ir nuvertinti jų intuiciją, tačiau man informacijos bazė padeda rasti priimtinesnius, nei kyla iš savos vaikystės patirties, sprendimus.

Taigi, vertingos knygos naujiems tėvams. Apie vaiką ir jo raidos etapus, fizinę ir emocinę sveikatą, pagalbą susirgus (apie temperatūros svarbą, ligos ir emocijų ryšį, įprastą tam tikro amžiaus elgesį) – gydytojų antroposofų M. Glockler ir W. Goebel “Padėkime augti. Sveikas ir saugus vaikas nuo kūdikystės iki brandos“.

Supažindinimas su žindymu, mano supratimu, apskritai turėtų būti valstybės klausimas – didžioji dalis moterų, kurioms nepavyksta to daryti, pritrūksta žinių, įgūdžių ir pagalbos. Jeigu laukiatės ir finansinė situacija nėra kritinė, eikite į gerus žindymo kursus. Gerus – tai tokius, kuriuos, be šiuolaikinių žinių, veda ir savo patirties turinti moteris, apimančius bent keletą susitikimų nes tema yra plati, ir kur galima atsivesti vyrą – nes, net jei tai ir netikėta (man buvo), jis bus arba didysis palaikytojas, arba reikšmingasis trukdytojas. Ir tokius, kurių nefinansuoja su žindymu nesuderinamu interesų turinčios kompanijos. Knyga tinka pasikartojimui arba jei niekaip niekaip nesigauna lankyti kursų. Viena iš jų – žindymo skatinimo aktyvistės gydytojos neonatologės E. Markūnienės “Žindymo menas ir mokslas. Sėkmingo maitinimo krūtimi vadovas“ arba naujesnė C. González “Žindyti yra paprasta“.

Kadangi miegas yra ta sritis, per kurią tėvystė kerta pirmiausiai ir suprantamiausiai, nenuostabu, kad bet kas, pasiūlęs užmigdyti kūdikį, parduoda didelius tiražus. Kad patarimai būtų ne tik trumpo ir veiksmingo pobūdžio, bet ir palankūs vaiko sveikatai ir būsenai ir ateityje, rinktis reikėtų bent jau tuos autorius, kurie yra auginę savus vaikus. Nes teorija be praktikos čia netinka. Atsakingai apie naujagimius, kūdikius ir kiek didesnius vaikus kalba S. Ockwell-Smith “Ramaus miego knyga“.

Bendresnė apie tai, kas yra vaiko auginimas, tiesiai sakant, kad receptų nėra ir tobuli nebūsim nei vienas – psichologės, mamos ir močiutės, kas šiuo atveju man yra didelė pridėtinė vertė – A. Kurienės “Kaip užauginti žmogų“.

Su konkrečiais patarimais (net iliustruotais), aiškiai, kai labai norisi, kad kas nors tiesiog pasakytų, kaip ir kodėl elgtis susidūrus su kasdiene problema (kaip su vaikais kalbėti apie jų jausmus, kodėl jie kartais nenori rengtis, ką daryti, kai mušasi ir panašiai) – D. Siegel ir ir T.P. Bryson “Auklėjimas be dramų: kaip visapusiškai lavinti vaiko protą ir numaldyti kylančias audras“ arba A. Fabler ir E. Mazlish “Kaip kalbėti su vaikais, kad jie klausytų ir kaip klausyti, kad vaikai kalbėtų“. Kita šių ilgametę praktiką konsultuojant šeimas su vaikais turinčių psichologių knyga vertinga tuomet, kai laukiatės ne pirmo vaiko ir tampa svarbi vaikų tarpusavio santykių bei tėvų įtakos jiems tema – “Mano vaikai nesipyksta“.

Kita dalis knygų – labiau apie mamą, nei vaiką. Nors tokios, kuri apimtų visą tapimo mama daugiasluoksniškumą, kol kas nesu radusi. Labai noriu tikėti, kad kaip tik šiuo metu ji yra atsidavusiai rašoma kokio nors išmintingo žmogaus.

Tradicinės kinų medicinos gydytojos knyga apie kitos kultūros normas – taip pat ir auksinį mėnesį. Taip Kinijoje vadinamas laikotarpis po gimdymo, kuomet moteris turi dvi užduotis – atgauti jėgas ir žindyti kūdikį, nes tikima, kad poilsis, ypatingas maistas ir artimųjų priežiūra padeda sustiprinti sveikatą ir net išsigydyti lėtines ligas. Xiaolan Zhao “Mėnulio atspindys vandenyje“.

Moteriškuose archetipuose, gyvenimo etapuose, egzistenciniuose pokyčiuose padeda susiorientuoti C.P. Estes “Bėgančios su vilkais“. Vaikystės patyrimuose, nuoskaudose ir traumose, jų poveikyje vėlesniam gyvenimui – A. Miller “Gabaus vaiko drama“ ir kitos knygos. Suprasti, kad visos mes susiduriam su labai panašiais kasdienybės apsireiškimais – A. Lindgren su visais savo tikroviškais iki detalių vaikų portretais (ir tėvais tik tarp eilučių) – ir “Padaužų kaimo vaikai“, ir “Emilis iš Lionebergos“, “Lota iš Pramuštgalvių gatvės“, “Mūsų visų Madikė“, “Mes Varnų saloje“, “Ronja plėšiko duktė“ ir visos kitos.

 

 

 

 

Komentarų: 2

  1. Labai gerai, kad yra knygų ir straipsnių naujiems tėveliams. Nes tikrai iškyla daug klausimų, ypač daug informacijos ir patarimų reikia norint sėkmingai žindyti. Vaikui tikrai yra svarbus mamos pienas.

  2. aciu uz info 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: