Šalia gimdančios moters turime tikėti ir pasitikėti

Angelina Martinez Miranda (foto: Maria Sokolova)

„Turėjau garbės pabendrauti su Angelina konferencijoje Midwifery Today („Akušerija šiandien“) JAV. Angelina sužavėjo auditoriją, papasakojusi apie savo pirmąjį savarankišką apsilankymą gimdyme“, – sako Ana Paula Markel, užrašiusi šį trumpą pokalbį su tradicine akušere/pribuvėja iš Meksikos Angelina Martinez Miranda. A. P. Markel yra tarptautinės dulų asociacijos DONA International valdybos narė ir tarptautinės plėtros direktorė. Ji su vyru ir keturiais vaikais gyvena Los Andžele, yra įkūrusi visiškai integruotą gimdymo mokymo centrą BINI Birth, kuriame aistringai užsiima naujų gimdymo dulų mokymu.

Angelina Martinez Miranda, kaip ir jos motina, močiutė ir promočiutė, yra tradicinė akušerė/pribuvėja. Jai dabar yra 55 metai, ji ištekėjusi, turi 5 sūnus ir daugybę anūkų. Per gyvenimą padėjo ateiti į pasaulį maždaug 15 000 vaikučių. Angelina turi savo gimdymo centrą, esantį šalia namų Meksikoje, jame per mėnesį ji ir jos mokiniai priima vidutiniškai 23 gimdymus, kurių rezultatai labai geri. Ji yra labai gerbiama savo bendruomenėje, ilgus metus priklauso Šiaurės Amerikos akušerių sąjungai (MANA), aktyviai dalyvauja tarptautinėse konferencijose ir seminaruose visame pasaulyje.

Pasak Angelinos, jos bendruomenėje mergaitė, vos sulaukusi pirmųjų menstruacijų, laikoma moterimi, pasirengusia santuokai. Būdama 14 metų, Angelina jau buvo laikoma moterimi ir tuo didžiavosi. Ji jau buvo mačiusi daugybę kūdikių, gimusių prižiūrint jos motinai ir močiutei, tačiau viena pati dar niekada nebuvo priėmusi gimdymo. Vieną rytą ji tvarkėsi namuose viena, t. y. darė tai, ką moteris privalo daryti, kai į duris pasibeldė vyriškis. Jis paprašė pakviesti mamą arba močiutę, o kai Angelina pasakė, kad jos abi išėjusios į gimdymą ir ji likusi viena namuose, jis atsakė: „Na, tuomet tau teks eiti su manimi, nes mano žmona tuoj gimdys“. Angelina nedvejodama stvėrė keletą rankšluosčių ir siūlus, kuriuos mama su močiute laikė spirito stiklainėlyje, virkštelei užrišti ir nuėjo su vyriškiu. Atvykus į namus, paaiškėjo, kad procesas jau gerokai įsibėgėjęs ir moteris netrukus gimdys. Angelina nuramino gimdyvę ir priėmė naujagimį. Vos gimus, ji pastebėjo nedidelį kraujavimą. Tikėdamasi, kad netrukus pasirodys placenta, motina pradėjo aktyviai stangintis ir… – staigmena! – pasirodė dar vienas kūdikis! Maža to – sėdmenine pirmeiga! Angelina stebėjosi, kaip lengvai gimė šis kūdikis, ir atkreipė dėmesį, kad sėdmenine pirmeiga buvo netgi lengviau gimti nei galva į priekį. Tai buvo pirmasis Angelinos priimtas kūdikis – ar, tiksliau, pirmieji priimti kūdikiai.

Angelina vis dar atrodo kaip jauna mergaitė paraudusiais skruostais ir užkrečiančia, pasididžiavimo kupina šypsena. Ji jau 40 metų yra akušerė/pribuvėja ir kas mėnesį aplanko nuo 20 iki 42 gimdymų. Galite paskaičiuoti, kiek kūdikių ji yra priėmusi savo mylinčiomis rankomis. Sužavėta nuolankiai klausiausi jos atsakymų į savo klausimus:

AP: Angelina, kaip žinote, šis pokalbis skirtas Tarptautinei dulų asociacijai DONA Interantional. Ką pasakytumėte moterims, kurios dar tik žengia pirmuosius žingsnius pagalbos gimdyvėms teikimo kelyje?

Angelina: Svarbiausia nepamiršti, kad gimdymas – tai natūralus procesas. Tą dula privalo visuomet turėti galvoje. Turime tikėti ir pasitikėti, kad normaliame gimdyme nebūna jokių didelių sunkumų. Be to, moteriai reikia suteikti tai, ką būtų malonu patirti ir prisiminti.

AP: Kokie įgūdžiai, jūsų manymu, yra svarbūs padedant moteriai gimdyti?

Angelina: Intuicija. Tai svarbiausia. Tuomet – ramybė. Galime liesti moterį, bet nereikia galvoti, kad privalome kažką daryti. Geriausia, ką galima padaryti sklandžiai vykstančiame gimdymo procese, tai nedaryti nieko ir palikti motiną vieną. Pastebėjusi, kad gimdyvei reikia pagalbos, pavyzdžiui, gimdymui užtrukus ar patiriant pernelyg daug skausmo, patikrinu kūdikio padėtį. Tokiomis aplinkybėmis aš naudoju rebozo kūdikiui padėčiai pakeisti, motinos dubeniui ar raumenims atpalaiduoti. Taip pat pasiūlau gimdyvei išbandyti naują padėtį, paprastai ant rankų ir kelių. Labai svarbu nepamiršti, kad sunkumai gimdant yra išskirtinės aplinkybės, o ne norma. Svarbu stebėti gimdyvę iš tolo, gerai pagalvoti prieš įsikišant ir daryti tai tik tada, kai jai iš tiesų reikalinga pagalba.

AP: Angelina, o ką pasakytumėte apie pagalbą po gimdymo? Ką jūs darote po gimdymo ir kokių patarimų turėtumėte postpartum duloms?

Angelina: Po gimdymo svarbiausia – leisti mamai pailsėti, palikti kūdikį su ja ir įsitikinti, kad ji nekraujuoja. Mūsų kultūroje tikima, kad ką tik pagimdžiusiai mamai reikia vengti šalčio. Kūnui atsigauti reikalinga šiluma. Duodame jai tik šilto maisto ir vandens, taip pat žiūrime, kad jai pačiai būtų šilta. Dula gali ir nepastebėti kraujavimo, tačiau ji tikrai gali pastebėti, kai moteris atrodo prastai, ir pakviesti į pagalbą akušeres/pribuvėjas ar gydytoją.

Atsisveikindama Angelina pabrėžė, kad pagrindinė pagalbos moterims priemonė yra meilė, ir darsyk priminė, jog svarbiausia yra nedaryti per daug. „Žinokite visus pagalbos būdus ir technikas. Jeigu bus būtina, panaudokite. Jei ne – nedarykite nieko“.

Buvo malonu pabendrauti su Angelina tokiame įkvepiančiame susitikime. Tiek daug galima išmokti iš jos didžiulės patirties ir labai paprasto, tiesaus požiūrio į gimimą. Taip pat ir mūsų dienomis bei mūsų kultūroje galima naudotis meile, sveiku protu ir paprastumu.

 

Rugsėjo 8-10 dienomis Angelina Martinez Miranda Vilniuje ves seminarą apie vaisingumą, nėštumą, gimdymą ir pogimdyvinį laikotarpį. Tarptautinis seminaras atviras visiems gimdymo srityje dirbantiems specialistams: gydytojams, akušerėms, pribuvėjoms, duloms, osteopatams, psichologams, taip pat visiems, kam artima gimties tema. Daugiau informacijos apie renginį – https://www.facebook.com/events/113668399244590/?fref=ts

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: